Nedávno sme spustili nový spôsob, ako môžeš nahlasovať nevhodné správanie niektorých používateľov Pokecu. Vďaka tebe môžeme postupne spraviť Pokec bezpečnejším a tolerantnejším miestom na slovenskom internete.

Ako mám nahlásiť nevhodné správanie?

Nahlásenie obsahu nájdeš na rovnakých miestach, ako doteraz. Na tom sa nič nemení – nahlásenie máš vždy dostupné priamo v RP konverzácii alebo v profile používateľa. Čo sa mení, je spôsob, ako prebieha samotné nahlásenie.

Po novom máš na výber aj dôvod, prečo chceš nahlásiť daný obsah. Tieto dôvody nám pomáhajú lepšie vyhodnotiť, čo konkrétny používateľ na Pokeci spravil a prečo je to pre teba obťažujúce. Keď vyberieš dôvod a následne klikneš na tlačidlo nahlásiť, v čo najkratšom čase ho vyhodnotí jeden z našich zaškolených administrátorov.

Vyhodnocujete každé nahlásenie?

Áno aj nie. A tu je najväčšia zmena oproti starému spôsobu nahlasovania. V spolupráci s expertmi (napríklad aj z Polície SR) sme pripravili úplne nový postup, ako pristupovať k nahláseniam. Smelo môžeme povedať, že odteraz sa venujeme každému relevantnému nahláseniu. To je pre nás a naše kapacity veľká výzva.

Aby sme predišli zneužívaniu nahlásenia a zahlteniu našich administrátorov, kladieme veľký dôraz na históriu nahlasovateľa. Jednoducho povedané, ak budeš nahlasovať relevantný obsah a tvoje nahlásenia budú často vyhodnotené ako oprávnené, budeme sa nimi zaoberať.

Ak budeš nový systém nahlásenia zneužívať a tvoje nahlásenia budú neoprávnené, každé ďalšie nahlásenie bude mať čoraz nižšiu a nižšiu prioritu, až nakoniec tvoje neoprávnené nahlásenia vôbec nemusíme brať do úvahy. Takže dobre zváž, čo nahlasuješ.

Čo môžem teda nahlásiť v RP?

Pre lepšie pochopenie, akým obsahom sa zaoberáme a nezaoberáme, pripravili sme nasledovné vysvetlenie.

Vadí mi, no nič neporušuje…

Je prirodzené ak k niekomu neprechovávaš sympatie, alebo jednoducho nechceš komunikovať. To však nie je dôvod na nahlásenie. V tomto prípade, prosím, využi prvú možnosť z ponuky -  “Obťažujúci rozhovor” a vyber si, či chceš používateľa “zablokovať”, alebo si len zmazať tento rozhovor.

Sexuálne obťažovanie

Toto jednoducho netolerujeme. Ak ťa niekto sexuálne obťažuje, pýta od teba intímne fotky, má rôzne sexuálne narážky a ty si jednoznačne proti, okamžite nám to, prosím, nahlás. Sexuálne obťažovanie si nenechávaj pre seba. Ak hľadáš radu alebo pomoc, odporúčame kontaktovať odborníkov z projektu Stalo sa TO.

Ak si žena a muž ti napíše "Ahoj kráska" - to nie je považované za sexuálne obťažovanie. Skôr sa len nevie zdvorilejšie vyjadrovať. Ak nechceš takémuto mužovi odpisovať, radšej si ho pridaj do svojho zoznamu blokovaných. Takéto nahlásenie by sme totiž vyhodnotili ako neoprávnené.

Nenávistné prejavy

Tu treba jasne rozlišovať medzi nenávisťou a obyčajnými nadávkami. Ak sa ti bude niekto posmievať, alebo ťa urážať na základe pohlavia, sexuálnej orientácie, vierovyznania, rasy, politického presvedčenia - to je dôvod na nahlásenie. Ak ti však len vynadá, prípadne ťa nejak inak nahnevá, to už dôvod na nahlásenie nie je. Tak ako v bežnom živote, aj tu platí, že ak je to protizákonné, treba to nahlásiť. Ak si len "skočíte do vlasov", lebo ste sa na niečom nezhodli, môžeš takéhoto používateľa pridať do svojho zoznamu blokovaných.

Porušovanie zákonov

Sem spadá čokoľvek, čo porušuje zákony Slovenskej Republiky. Predaj a propagácia zbraní a drog. Propagácia a šírenie detskej pornografie je úplne neprípustné a odporúčame takéto konanie okamžite nahlásiť aj Polícii SR. Jednoducho čokoľvek, čo je protizákonné.

Predaj tovarov, služieb

Ak ti niekto ponúka na predaj veci alebo služby, ktoré nie sú v rozpore so zákonom (viď vyššie), no nemáš aj tak o ne záujem, toto je ten správny dôvod nahlásenia. Čokoľvek od lístkov na koncerty, cez džemy až po stavebné práce. Na takúto inzerciu slúži bazar.sk a nie Pokec.

Reklama, spam

Akákoľvek nevyžiadaná reklama, alebo nevyžiadané správy, ktoré ťa vyzývajú kliknúť na nejaký odkaz, alebo niekam zavolať. Naviac sa môže jednať o podvodné správy, ktorými sa budú snažiť od teba získať citlivé údaje ako prihlasovacie heslo na Pokec alebo telefónne číslo. V žiadnom prípade im ho nedávaj. Radšej nám takýchto používateľov nahlás.

Už teraz Ti ďakujeme

Nahlasovaním nevhodného obsahu kdekoľvek na Pokeci nám pomáhaš odhaľovať záškodníkov, spamerov a ľudí, ktorí tu nemajú čo robiť. Za to Ti vopred úprimne ďakujeme. V najbližšom období chceme spustiť nový systém nahlasovania aj v ďalších častiach Pokecu, ako napríklad Miestnosti alebo Fotoalbumy. Preto pevne veríme, že už čoskoro aj s Tvojou pomocou dokážeme vytvoriť na Pokeci tolerantnejšie a príjemnejšie miesto na internete.