Podvodníci na internete sú často veľmi prefíkaní. Snažia sa od nás vylákať rôzne informácie, aby sa nám potom ľahšie dostali do účtu na Facebooku, Instagrame ale aj na Pokeci. Rady ako im nenaletieť si môžeš prečítať v tomto článku.

Predstav si situáciu. Ideš po ulici a niekto neznámy sa ťa spýta, že či mu môžeš požičať občiansky preukaz, že si iba niečo rýchlo vybaví. Čo spravíš? Dáš mu svoj občiansky, alebo nie?

Každý rozumne zmýšľajúci človek by už šípil niečo nekalé za takouto žiadosťou. Na čo je komu tvoj občiansky preukaz? Prečo by si ho mal niekomu požičiavať? Prečo však podobne ľudia nerozmýšľajú na sociálnych sieťach, keď dávajú svoje telefónne čísla hocikomu?

Jedným z najčastejších prípadov zneužitia osobných údajov je práve zneužitie telefónneho čísla. Často ju záškodníci maskujú pod "dobročinnosť", respektíve snahu niekomu pomôcť. Napríklad "Potrebujem zahlasovať za zbierku pre moju chorú neter, no nechce mi to vziať moje tel. číslo. Pomôžeš mi? Nič ťa to nestojí." Alebo "Vyblokovalo ma z Pokecu a pýta to odo mňa kód na mobile, len sa mi práve vybil, môžem ho poslať na tvoj a povieš mi ten kód? Je to zadarmo, len sa potrebujem dostať k mailom.".

Zdanlivo sú to slušné žiadosti. S dôrazom na to, že ťa to nič nebude stáť, že to je zadarmo. A že pomôžeš človeku v núdzi. Veď kto by nepomohol, keď je to ešte aj zadarmo, že? Čo sa však stane, ak niekomu dáš svoje telefónne číslo? Možností je opäť viacero, no tu je niekoľko najčastejších prípadov zneužitia čísla na internete:

1. Overenie cudzieho účtu tvojim číslom

Ty dáš číslo podvodníkovi, on si ho pridá do svojho účtu na Facebooku, Pokeci alebo kdekoľvek inde a už môže veselo konať trestnú činnosť v podstate v tvojom mene. Účet má možno falošné meno alebo prezývku, no je viazaný na tvoje tel. číslo. Ak by nakoniec záškodník páchal trestnú činnosť cez takýto účet, budeš vlastne spolupáchateľom, lebo tel. číslo priradené k účtu je operátorom priradené k tvojmu menu.

2. Zistenie tvojich účtov k rôznym službám

Postup je jednoduchý - ty dáš niekomu svoje telefónne číslo, on si ho pridá do kontaktov v telefóne a potom mu rôzne aplikácie, ktoré môžeš používať aj ty zobrazia tvoj profil ako nového človeka, ktorého môže poznať. Takto to robí napríklad Facebook, Instagram, WhatsApp a kopec ďalších aplikácií, ktorým dá používateľ súhlas na prístup ku kontaktom. Pokec aplikácia nič takéto nerobí, pretože nemá súhlas s prístupom k tvojim kontaktom. Tvoje súkromie si ceníme a zdieľanie tvojich osobných údajov je pre nás neprípustné. A v rámci zabezpečenia tvojich účtov aj na iných sieťach odporúčame tento súhlas zrušiť a zakázať aplikáciám prístup k tvojim kontaktom. Ochrániš nielen seba, ale aj svojich najbližších.

3. Vydieranie

Pokračovanie z bodu 2. Podvodník našiel tvoj účet na sociálnej sieti. Prezrie si celý tvoj verejný profil, všetky verejne prístupné fotografie, zoznam tvojich priateľov a podobne. Začne si zbierať materiál na to, aby ťa mohol vydierať. Môže ti začať písať pod falošným profilom s menom tvojho spolužiaka / spolužiačky zo školy. Rôznymi otázkami ťa spracuje tak, že a mu začneš zdôverovať. V domnení, že je to naozaj starý známy, s ktorým ste sa dlho nevideli, mu začneš písať detaily zo svojho života, ktoré možno nepovieš hocikomu. Podvodník si však všetko starostlivo zapisuje a vytvára si o tebe profil, ktorý môže neskôr použiť na to, aby ťa začal vydierať, že vyzradí konkrétne informácie napríklad tvojej rodine, priateľom a podobne.

Ako sa brániť?

Odpoveď je jednoduchá - nedávaj svoje tel. číslo žiadnej neznámej osobe. Žiadna internetová služba nepýta od teba telefónne číslo cez nejakú osobu, prípadne cez čet. Všetky seriózne služby majú proces overenia do určitej miery automatizovaný, aby sa k tvojmu číslu nedostal hocikto.

Na Pokeci si vieš overiť telefónne číslo cez jednoduchú obrazovku, kde stačí zadať tvoje číslo a následne štvormiestny kód, ktorý ti pošleme SMSkou.

Ak si takto overíš telefónne číslo, zabezpečíš si svoj účet proti prípadnej krádeži. Zároveň sa budeš môcť veľmi jednoducho dostať do svojho účtu v prípade, ak zabudneš heslo.

Zároveň ak máš pocit, že niekto sa dostal do tvojho účtu, alebo sa niekto snaží vylákať od teba osobné údaje na Pokeci, kontaktuj naše oddelenie pomoci a podpory na kontakt@azet.sk. Spoločne s tvojou pomocou sa posnažíme takýchto podvodníkov eliminovať.


Zdroj obrázkov: unsplash.com, pixabay.com